Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Biotechnologii Zwierząt
    Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt  
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

Pracownia Izotopowa Klasy III
Katedry Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt w Przegorzałach

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
adres: ul. Jodłowa 12, 30-250 Kraków
e-mail: kfez@urk.edu.pl


Adres do korespondencji

Katedra Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt
adres al. Adama Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków
Prof. dr hab. inż. Andrzej Sechman

telefon: +48 12 633 38 24 , +48 12 662 41 04
e-mail:  andrzej.sechman@urk.edu.pl


 

W Pracowni Izotopowej Klasy III, jedynej w Uniwersytecie Rolniczym i w Krakowie, prowadzone są analizy radioimmunologiczne materiału biologicznego, gromadzonego w ramach tematów badawczych realizowanych w Katedrze oraz dla innych jednostek z naszej uczelni oraz innych jednostek badawczych w kraju i za granicą. W Pracowni prowadzone są także zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt oraz Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa – kierunku Biotechnologia. Prowadzone są też badania do prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych realizowanych w Katedrze.

Jednostką akredytującą jest Państwowa Agencja Atomistyki. Pracownia posiada zezwolenie nr D - 15972 ważne bezterminowo.

Liczba procedur wykonywanych w pracowni – 36. Procedury obejmują analizy radioimmunologiczne wykonywane w oparciu o dostępne zestawy medyczne do oznaczania poziomu hormonów i innych substancji biologicznie czynnych, oraz własne opracowania i wdrożenie metod z użyciem radioaktywnego jodu.


Informacja o wpływie działalności wykonywanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące na zdrowie ludzi i środowiska. 

Podstawa prawna: zgodnie z art. 32c, punkt 2 Ustawy Prawo Atomowe (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1173).

Pracownia izotopowa klasy III przy ul. Jodłowej 12, 30-250 w Krakowie prowadzi działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającą na stosowaniu otwartych źródeł promieniotwórczych oraz przechowywaniu tych źródeł i odpadów promieniotwórczych w pracowni izotopowej zgodnie z zezwoleniem Państwowej Agencji Atomistyki (numer zezwolenia D – 15972).

Jednostka prowadzi systematyczną ocenę narażenia pracowników oraz osób z ogółu ludności. W ciągu minionych 12 miesięcy nie zarejestrowano dawek przekraczających dawki graniczne dla personelu oraz osób z ogółu ludności. Ponadto, prowadzona działalność nie wywarła negatywnego wpływu na osoby z ogółu ludności oraz nie spowodowała uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska.